Az autóipar dominál Veszprém megyében

Veszprém megye háromszáz vezető vállalkozása meghatározó tényezője a térség gazdasági életének a nettó árbevételt, az alkalmazottak számát és a megyei exportot tekintve – mondta a Nemzeti Adó és Vámhivatal Veszprém Megyei Adó- és Vámigazgatóságának igazgatója a cégeket ismertető kiadvány veszprémi bemutatóján.

A Top 100+200 Veszprém megye 2017. című gazdasági elemzést ismertetve Dégi Zoltán kiemelte: bár a 300 vezető cég csak 2,8 százaléka a megye összes vállalkozásának, ugyanakkor ők érik el a nettó árbevétel 78 százalékát, az alkalmazottak 56 százaléka náluk dolgozik, és a megyei export 79 százalékát adják.    Hozzátette: a megyei jegyzett tőke 2016 végén 387,7 milliárd forint volt, a megyét és a Top 300-at a külföldi tőke túlsúlya jellemezte, a vállalkozások 96 százaléka azonban tisztán belföldi tulajdonban volt.

Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke kiemelte: a 300-as lista első helyén a nettó árbevétel alapján 10 esztendeje a Continental Automotive Hungary Kft. áll 230 milliárd forinttal, ezt követi a Valeo Auto-Electric Magyarország Gépjárműalkatrész-gyártó Kft. 147 milliárddal, majd a Nitrogénművek Vegyipari Zrt. mintegy 94 milliárd forint árbevétellel. Kifejtette: a lista első 50 helyezettje közül 14 Veszprémben, 3 Veszprém közeli településeken, 8 Ajkán, 6 Pápán, 4 Várpalotán, 2 Balatonfüreden, 2 Tapolcán működik.

Kiemelte: 2013-ban a Top 300-ba tartozó vállalkozások a megye gazdaságának 77 százalékát tették ki, a Top 100 vállalkozások pedig a 65 százalékot képviselték.     Az eseményen Freid Mónika, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnökhelyettese közölte, Veszprém megye 2,6 százalékot állít elő a bruttó hozzáadott értékből, és ezzel az országos középmezőnyben helyezkedik el. Közölte, a megyében 23 ezer vállalkozás működik, a térség vállalkozási aktivitását tekintve az ország élmezőnyébe tartozik. Az első fél éves adatok alapján a megyében 52 milliárd forint beruházást hajtottak végre a vállalkozások.    Hangsúlyozta: az ipar részesedése 62 százalékot tesz ki a megyei beruházásokban, az árutermelő ágazatok aránya 44 százalékot. A megye vezető ágazatai a jellemezően exportorientált ipar mellett a kereskedelem a szálláshely-értékesítés – fűzte hozzá.    Az elnökhelyettes arról is beszélt, hogy az év első félében annyi új lakás épült a megyében és országos viszonylatban is, mint tavaly egész évben.

A munkaerő-piaci helyzetről szólva elmondta, hogy a megye foglalkoztatási rátája 71 százalékra emelkedett, a munkanélküliség pedig 2 százalék alatt van. Ezzel Veszprém megye országosan a 4. az előbbi és második az utóbbi mutató tekintetében.     Az ünnepségen átadták az Év vállalkozója díjat nagyvállalati kategóriában a nemesvámosi gépgyártó MTD Hungária Kft.-nek, kisvállalati kategóriában az ugyancsak Nemesvámoson működő Csatári Plast Kft.-nek. A Kutatás- fejlesztési és innovációs díjat pedig a gépgyártással foglalkozó veszprémi Transmoduls Kft.-nek.